Dzisiaj: Piątek 07 maja 2021

Rewitalizacja murów obronnych

Proszę określić gdzie leży problem:
9 + 1 =
Link
9 + 1 =
DSC_0322
W tym roku zaplanowaliśmy remont miejskich murów obronnych znajdujących się przy placu Niepodległości. Na realizację inwestycji pozyskaliśmy 72 tys. złotych dofinansowania.
Pieniądze będą pochodzić z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Jak podkreśla prezydent Krzysztof Chojniak planowana inwestycja będzie pięknym uzupełnieniem zakończonej niedawno rewitalizacji placu Niepodległości.
- To kolejny element naszej dbałości o dziedzictwo historyczne. Dzięki takim pracom systematycznie przywracamy należyty blask najstarszej części Piotrkowa Trybunalskiego – podkreśla prezydent.

Dzięki napisaniu dobrego wniosku i zabiegom prezydenta wywalczyliśmy wsparcie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dofinansowanie sięgnie blisko 72 tys. złotych, ale stanowić będzie tylko około 20 procent inwestycji.
- Koszt wykonania prac szacujemy na 330 tys. zł. Wnioskowaliśmy o przyznanie połowy tej kwoty, ale otrzymaliśmy mniej pieniędzy, dlatego „lwią część” pokryjemy ze środków własnych – mówią urzędnicy z Biura Inwestycji i Remontów.

Remont konserwatorski ma objąć zarówno same mury, jak i schody prowadzące w kierunku ul. Łaziennej-Mokrej.
Schody betonowe zostaną zamienione na stopnie z bloków granitowych, wykonany zostanie remont poręczy stalowej oraz balustrady wraz z rekonstrukcją brakujących i odłamanych metalowych elementów.
Zaplanowano konserwację kamiennego i ceglanego wątku muru obronnego z czyszczeniem i dezynfekcją powierzchni, szycie pęknięć, renowację spoin i wypełnienie ubytków. Z kolei przy murze ceglanym ma zostać wykonane usunięcie niepoprawnych uzupełnień z przemurowaniami, wymiana części licówki oraz renowacja spoin.
Zmiany zajdą także na górnym skwerze od strony ul. Łaziennej-Mokrej. Zaplanowano przebudowę istniejącego zagospodarowania wraz z montażem skutecznego odwodnienia w strefie przylegającej do muru obronnego.
 
*****
Galeria zdjęć:
- zdjęcia nr 1 i nr 6: Prezydent Krzysztof Chojniak przy murach miejskich, które maja przejść rewitalizację,
- zdjęcia nr 9 i 10: projekt rewitalizacji, 
- zdjęcia od nr 2 do nr 5 oraz nr 7 i 8: zabytkowe mury obronne.
← powrót