Dzisiaj: Wtorek 02 czerwca 2020

Rocznica sowieckiej napaści

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
zdjęcie
17 września przypada 80. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Pamięć poległych w walce z sowietami uczcimy także w naszym mieście.
17 września 1939 roku Armia Czerwona niespodziewanie zaatakowała wschodnie granice II Rzeczpospolitej. ZSRR złamała tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji i zrealizowała ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Dla walczącej z hitlerowcami Rzeczpospolitej agresja ZSRR była „nożem wbitym w plecy”, na który polska armia nie była w stanie zareagować.

Przez lata kłamliwej "peerelowskiej" propagandy data 17 września była całkowicie pomijana we wszystkich podręcznikach historii. Pamięć o tej tragicznej zdradzie wróciła dopiero po przemianach ustrojowych 1989 roku.

O rocznicy pamiętamy także w Piotrkowie Trybunalskim.
W najbliższy wtorek uczcimy poległych w walce z sowietami oraz rodaków, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu z kraju aż na wschodnie granice ZSRR, gdyż data 17 września to także ustanowiony przez Sejm – Dzień Sybiraka.
Przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz członkowie stowarzyszeń i organizacji kombatanckich złożą kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikami „Ofiar Katynia” i „Sybiraków”.
 
Początek uroczystości o godz. 10.00.
← powrót