Dzisiaj: Piątek 03 lutego 2023

Święto Niepodległości 2022 - fotoreportaż

Proszę określić gdzie leży problem:
3 + 9 =
Link
3 + 9 =
DSC_2298
Piotrkowianie tłumnie wzięli udział w miejskich uroczystościach 104. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Główne obchody odbyły sie na placu Kościuszki.
 
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków bez wątpienia jedna z najważniejszych dat w historii kraju. Dzień ten jest istotnym elementem patriotyzmu. W naszym mieście piotrkowianie rokrocznie świętują go w sposób bardzo uroczysty. Od 2010 celebrowanie Dnia Niepodległości rozpoczynamy w wigilię tego dnia wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Dziś miały miejsce oficjalne uroczystości, które tradycyjnie rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w kościele oo. Bernardynów. Po liturgii przybyli przeszli przy akompaniamencie miejskiej orkiestry dętej i asyście żołnierzy Wojska Polskiego oraz licznie zebranych pocztów sztandarowych na plac Kościuszki. Tutaj pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza uroczyście wciągnięto na maszt flagę państwową, odśpiewano hymn narodowy, po czym prezydent Krzysztof Chojniak wygłosił okolicznościowe przemówienie.

- Świętować Dzień Niepodległości w Piotrkowie Trybunalskim, to szczególne przeżycie i powód do dumy, bo niewiele miast w Polsce ma taki wkład w kształtowanie polskiej państwowości. Dzisiaj, świętując niepodległość, warto zastanowić się dlaczego kosztuje nas tak wiele - mówił podczas wystąpienia prezydent Krzysztof Chojniak i zaznaczał.
-Polska jest jedna, nasza, wspólna. Jej granic nie bronią zawsze gotowi do sporów politycy, lecz zawsze gotowi do walki żołnierze oraz wielcy bezimienni: niezłomni, bez mundurów, często niżsi od karabinów, jak Lwowskie Orlęta, jak Warszawskie Dzieci. Ich ofiara krwi jest dowodem, że nie spory, lecz jedność czyni naród silnym. W odróżnieniu od postaw politycznych celebrytów, pozorujących działania dla dobra Ojczyzny i obywateli, a dbających jedynie o to, aby własne oblicza rozjaśniać w blasku chwały należnej prawdziwym bohaterom.
 Następnie rozpoczął się ceremoniał wojskowy   Żołnierzy Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, którzy swoją asystą uświetnili miejskie obchody. Odczytano apel poległych  i oddanoi salwę honorową.


 


Po wojskowym ceremoniale przybyłe delegacje złożeniem kwiatów pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza, oddali hołd bohaterom walk o niepodległość naszego kraju. W imieniu mieszkańców miasta wieniec złożyli prezydnet Krzysztof Chojniak oraz przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński. 

Ostatnim punktem piotrkowskich obchodów Święta Niepodległości było uroczyste przyrzeczenie strzeleckie Jednostki Strzeleckiej Strzelec 1031 im. Obrońców Lwowa w Piotrkowie Trybunalskim, które odbyło się w Rynku Trybunalskim.
← powrót