Dzisiaj: Piątek 03 lutego 2023

Terytorialsi będą przysięgać w Piotrkowie

Proszę określić gdzie leży problem:
2 + 7 =
Link
2 + 7 =
Piotrków_Trybunalski_Przysięga_2
Po raz pierwszy na Rynku w Piotrkowie Trybunalskim słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedzą żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”.  Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę (28 stycznia).
Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego.

Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie ponad 40 ochotników, którzy ukończą szkolenie podstawowe będące przepustką do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Uroczystość rozpocznie się 28 stycznia (sobota) o godzinie 11:00 na Rynku Trybunalskim. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty. 
Po przysiędze odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego. Osoby zainteresowane wstąpieniem w szeregi Terytorialsów, będą mogły złożyć wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej przy stoisku promocyjnym Wojskowego Centrum Rekrutacji. 
W skład 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wchodzą 3 bataliony lekkiej piechoty: 91blp w Zgierzu, 92blp w Kutnie i 93blp w Łasku. Planowane jest powstanie kolejnego, 94blp w Piotrkowie Trybunalskim.

W związku z organizowanym wydarzeniem w sobotę (28 stycznia) od wczesnych godzin porannych piotrkowianie napotkają utrudnienia w ruchu w rejonie Starego Miasta. Wyłączony dla ruchu samochodowego odcinek ulicy Krakowskie Przedmieście od al. M. Kopernika do placu Czarnieckiego (wraz ze skrzyżowaniami z ulicami Garncarską i Starowarszawską) oraz wjazdy na Rynek Trybunalski od strony ulic: Szewskiej, Sieradzkiej oraz Rwańskiej. Na czas wydarzenia, czyli do ok. godz. 14.00, ograniczone do wyznaczonych miejsc zostanie korzystanie z płyty Rynku Trybunalskiego oraz dostępność parkingów przy ulicy Batorego oraz przy skrzyżowaniu Krakowskie Przedmieście/Kopernika (wszystkie szczegóły dotyczące organizacji ruchu i wyłączeń znajdują się na mapce poniżej).Uroczystość ślubowania Wojsk Obrony Terytorialnej jest jednym z punktów miejskich obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
← powrót