Dzisiaj: Wtorek 30 listopada 2021

Uchwała w obronie miru domowego

Proszę określić gdzie leży problem:
6 + 5 =
Link
6 + 5 =
DSC_0940 (1280x851)
Dziś (25.04)  odbyła się 54. Sesja Rady Miasta. Podczas obrad radni wprowadzili m.in. nowe inwestycje do budżetu oraz ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu.
 
Obrady rozpoczęły się od głosowań nad zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej i budżecie miasta na 2018 rok. Dotyczyły one m.in. zabezpieczenia pieniędzy na takie miejskie inwestycje, jak: budowa ulic Rzemieślniczej i Asnyka, przebudowa ulicy Pereca, wykonanie nawierzchni na ul. Macierzanki, modernizacja budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Do budżetu wprowadzono także nowe zadnie inwestycyjne, dotyczące budowy ronda na skrzyżowaniu ulic: Dmowskiego/ Żelazna/ Armii Krajowej/Górna.
W trakcie dzisiejszej sesji radni wyrazili także zgodę na przeprowadzenie konsultacji projektu „Budżetu Obywatelskiego 2019 ”.

Następnie radni przegłosowali uchwałę dotyczącą ograniczenia nocnej sprzedaży napojów alkoholowych (w godz. między 23.00 a 6.00), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
Głosami 14 "za" i jedynie 3 "przeciw" (3 radnych "wstrzymało się" od głosu) rajcy poparli prezydencki projekt uchwały, dzięki czemu nasze miasto jest jednym z pierwszych w kraju, które wprowadza regulację stawiającą na pierwszym planie bezpieczeństwo i spokój mieszkańców.
- Podjęta uchwała jest odpowiedzią na apele i głosy mieszkańców, którzy wielokrotnie zgłaszali się do mnie i Urzędu w kontekście zakłócania ciszy nocnej, miru domowego, porządku publicznego, do których zwyczajnie mają prawo. Te sytuacje miały bardzo często miejsce w pobliżu sklepów gdzie sprzedaż napojów alkoholowych odbywała się w porze nocnej - skomentował przyjęcie uchwały prezydent Krzysztof Chojniak.

- Jest to pierwszy krok, aby zrobić coś w naszym mieście z problemem nadużywania alkoholu - powiedział Mirosław Świech ze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Pałacyk” i przybliżył niepokojące statystyki. - Według danych około 4 proc. piotrkowian jest uzależnionych od alkoholu, a około 20 proc. szkodliwie go spożywa.

Wśród przegłosowanych uchwał znalazły się także te dotyczące m.in. ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz usytuowania miejsc sprzedaży i podawania tych napojów.
← powrót