Dzisiaj: Wtorek 22 września 2020

Uchwała w obronie miru domowego

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
zdjęcie
Dziś (25.04)  odbyła się 54. Sesja Rady Miasta. Podczas obrad radni wprowadzili m.in. nowe inwestycje do budżetu oraz ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu.
 
Obrady rozpoczęły się od głosowań nad zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej i budżecie miasta na 2018 rok. Dotyczyły one m.in. zabezpieczenia pieniędzy na takie miejskie inwestycje, jak: budowa ulic Rzemieślniczej i Asnyka, przebudowa ulicy Pereca, wykonanie nawierzchni na ul. Macierzanki, modernizacja budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Do budżetu wprowadzono także nowe zadnie inwestycyjne, dotyczące budowy ronda na skrzyżowaniu ulic: Dmowskiego/ Żelazna/ Armii Krajowej/Górna.
W trakcie dzisiejszej sesji radni wyrazili także zgodę na przeprowadzenie konsultacji projektu „Budżetu Obywatelskiego 2019 ”.

Następnie radni przegłosowali uchwałę dotyczącą ograniczenia nocnej sprzedaży napojów alkoholowych (w godz. między 23.00 a 6.00), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
Głosami 14 "za" i jedynie 3 "przeciw" (3 radnych "wstrzymało się" od głosu) rajcy poparli prezydencki projekt uchwały, dzięki czemu nasze miasto jest jednym z pierwszych w kraju, które wprowadza regulację stawiającą na pierwszym planie bezpieczeństwo i spokój mieszkańców.
- Podjęta uchwała jest odpowiedzią na apele i głosy mieszkańców, którzy wielokrotnie zgłaszali się do mnie i Urzędu w kontekście zakłócania ciszy nocnej, miru domowego, porządku publicznego, do których zwyczajnie mają prawo. Te sytuacje miały bardzo często miejsce w pobliżu sklepów gdzie sprzedaż napojów alkoholowych odbywała się w porze nocnej - skomentował przyjęcie uchwały prezydent Krzysztof Chojniak.

- Jest to pierwszy krok, aby zrobić coś w naszym mieście z problemem nadużywania alkoholu - powiedział Mirosław Świech ze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Pałacyk” i przybliżył niepokojące statystyki. - Według danych około 4 proc. piotrkowian jest uzależnionych od alkoholu, a około 20 proc. szkodliwie go spożywa.

Wśród przegłosowanych uchwał znalazły się także te dotyczące m.in. ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz usytuowania miejsc sprzedaży i podawania tych napojów.
← powrót