Dzisiaj: Piątek 03 lutego 2023

Wspólnie możemy więcej

Proszę określić gdzie leży problem:
7 + 8 =
Link
7 + 8 =
DSC_8651
Dzisiaj (11.01) w Mediatece 800-lecia podpisano porozumienie międzygminne w sprawie powołania Związku ZIT, mającego na celu współpracę jednostek samorządu terytorialnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Piotrków Trybunalski - Radomsko – Bełchatów, służącego realizacji zadań, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) Piotrków Trybunalski - Bełchatów - Radomsko to obszar obejmujący 25 gmin (8 jednostek z powiatu piotrkowskiego oraz miasto Piotrków Trybunalski, 9 z powiatu radomszczańskiego i 7 z powiatu bełchatowskiego), który będzie miał uprzywilejowaną pozycję w walce o pieniądze unijne w trybie pozakonkursowym. Nasze miasto jest liderem oraz jednym z twórców MOFu. Dzisiaj podpisano porozumienie mające na celu współpracę jednostek samorządu terytorialnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Piotrków Trybunalski - Radomsko – Bełchatów, służące realizacji zadań, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.(dokument do pobrania w załączniku).

- Przypomnę, że początkowo MOFu obejmującego nasze samorządy w ogóle nie było. Walczyliśmy o to i ostatecznie został zaakceptowany. Dlatego formalizujemy naszą działalność, aby maksymalnie wykorzystać szasnę pozyskania środków unijnych - mówił podczas dzisiejszego spotkania prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak i zaznaczył, że kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na przygotowanie strategii  ZIT MOFu do 2027 roku.
- Dokument wyznaczy kierunki rozwoju w zakresie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na które ma być przeznaczone 193 mln zł.

Dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych szczególnie istotna będzie realizacja projektów o zintegrowanym charakterze pod względem tematycznym lub terytorialnym, dotyczących m.in. rozwoju zrównoważonego transportu publicznego, zwiększania efektywności energetycznej, poprawy stanu środowiska przyrodniczego, szczególnie w zakresie jakości powietrza, wzrostu atrakcyjności osadniczej, wsparcia rozwoju kształcenia i szkolenia zawodowego oraz rozwoju kultury, turystyki i rekreacji.

Załączniki artykułu

POROZUMIENIE MOF (Pobrań: 1590)
← powrót