Dzisiaj: Wtorek 30 listopada 2021

Zmarł Henryk Mąka

Proszę określić gdzie leży problem:
8 + 5 =
Link
8 + 5 =
26 września w wieku 86 lat zmarł pisarz i publicysta Henryk Mąka, Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek w Warszawie. Początek o godz. 12.00 w Domu Pogrzebowym „Służew” przy cmentarzu w Pyrach.

Piotrkowianin Henryk Mąka został Honorowym Obywatelem Miasta 24 listopada 1999 roku. Już jako 10-latek rozczytywał się w przedwojennych rocznikach "Morza", jako gimnazjalista rozpoczął współpracę z młodzieżowymi czasopismami, a później z gazetami.
Te dwa elementy: zainteresowania morskie i dziennikarskie wzajemnie się przeplatając, zdecydowały o całym jego życiu. Aktywnie działając w wodnym harcerstwie i ówczesnej Lidze Morskiej w rodzinnym Piotrkowie Trybunalskim, zaraz po maturze w liceum handlowym zdecydował się na studia dziennikarskie, które na Uniwersytecie Warszawskim ukończył w roku 1953.
Mając do wyboru kilka miast zdecydował się rozpocząć pracę zawodową w Szczecinie. Najpierw jako publicysta i kierownik wieloosobowego działu informacyjnego "Głosu Szczecińskiego" a potem jako zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Morskiego", a wreszcie jako redaktor naczelny tygodnika "Siódmy Głos Tygodnia-Jantar". Po powrocie w roku 1973 do Warszawy pełnił funkcję sekretarza redakcji dziennika związkowego "Głos Pracy", a w ostatnich latach pracy zawodowej współredagował znany sobie od dziecięcych lat ilustrowany miesięcznik "Morze".
Korzystając z ogromnego zasobu materiałów faktograficznych, doświadczeń dziennikarskich oraz poznanych w czasie licznych rejsów, na statkach biało-czerwonej bandery, problemów ludzi morza, a także poznanych już bliskich i dalekich krajów, zajął się też pisaniem książek, które były wznawiane i tłumaczone na języki obce.
W swoim dorobku miał ponad 60 książek. W czerwcu tego roku odebrał srebrny medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. 
← powrót