Dzisiaj: Niedziela 17 stycznia 2021

Zmarł Rafał Orlewski, Honorowy Obywatel Miasta

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
zdjęcie
Zmarł Rafał Orlewski - harcmistrz, polonista, poeta, członek Związku Literatów Polskich i wychowawca wielu pokoleń młodzieży, od 2003 roku Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego.
Rafał Orlewski urodził się w roku 1934 w Przybyłowie koło Łasku. Był absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego oraz nauk społecznych w Warszawie, przez wiele lat pracował jako nauczyciel szkół podstawowych i licealnych, był wychowawcą wielu młodych miłośników poezji.

W trakcie II wojny światowej został deportowany do Niemiec, w których przeżył kilka obozów.
Tuż po zakończeniu wojny wstąpił do harcerstwa, które stało się jednym z najważniejszych elementów w jego życiu. Zdobył stopnie harcerskie od młodzika do Harcerza Rzeczypospolitej i instruktorskie do harcmistrza. Za swą działalność odznaczony dwukrotnie m.in.: Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP oraz Zasłużony dla Hufca ZHP Piotrków Trybunalski. Wieloletni harcerz, a następnie instruktor Hufca Łask. Uczestnik Zjazdu Łódzkiego w 1956 r. W latach siedemdziesiątych zaczął pełnić służbę jako drużynowy a następnie komendant Gminnego Związku Drużyn w Sulejowie. Wieloletni członek Komendy i Rady Hufca Piotrków Trybunalski. Autor wielu wierszy i tekstów piosenek o tematyce harcerskiej w tym dwóch Hymnów Hufca.

Rafał Orlewski był jednak przede wszystkim literatem. Pomagał w rozwoju literackim i debiutach książkowych wielu młodym talentom.
Przez wiele lat był członkiem Związku Literatów Polskich. Sprawował warsztatową opiekę nad Klubem Literackim „Zakole” przy Wojewódzkim Domu Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Był wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Rubinowa Hortensja”, a następnie jego jurorem. Rafał Orlewski wielokrotnie zdobywał pierwsze i czołowe pozycje w innych ogólnopolskich konkursach literackich, był także założycielem Grupy Literackiej „POMOSTY”.

Rafał Orlewski był laureatem XI edycji „Złotej Wieży Trybunalskiej” oraz zdobywcą innych prestiżowych nagród. Otrzymał m.in. statuetkę Artura od RSTK (Warszawa), medal A.F. Modrzewskiego, odznaczenia państwowe oraz odznakę Zasłużonego Działacza Kultury. O jego twórczości pisali wybitni krytycy, literaturoznawcy, pisarze i dziennikarze. Jego twórczość stała się tematem wielu prac dyplomowych i magisterskich, a jego noty bibliograficzne znalazły się w kilku słownikach i leksykonach.
4 czerwca 2003 roku. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Od 2016 roku jest patronem Prywatnej Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Trybunalskim. 

Wydał ponad 40 własnych książek, a najbardziej znane utwory Rafała Orlewskiego ukazały się w tomiku „Krzesiwo”, „Igliwie”, „Zakole”, „Alfabet Kissona”, „Pejzaże nadziei”.

****************************************************
 
                                    Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
                                                                                 ŚP.
                                                                  Rafała Orlewskiego
                               poety, harcmistrza, polonisty, członka Związku Literatów Polskich
          oraz wychowawcy wielu pokoleń młodzieży, Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego


                  W imieniu mieszkańców oraz własnym pragniemy złożyć rodzinie najszczersze kondolencje.

                           Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak
                 Przewodniczący Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Marian Błaszczyński 
 

*********************************
Galeria zdjęć:
Na zdjęciu Rafał Orlewski - fotografia pochodzi z archiwum Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Rafała Orlewskiego.
← powrót