Dzisiaj: Wtorek 04 sierpnia 2020

Zmarła Maria Śpiewak

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
zdjęcie
W czwartek (8.08) w wieku 94 lat zmarła Maria Śpiewak, Honorowa Obywatelka Piotrkowa Trybunalskiego. Pogrzeb bohaterki Armii Krajowej odbędzie się w środę (14.08).
Maria Śpiewak urodziła się w marcu 1925 r w Piotrkowie Trybunalskim. Jej dom rodzinny już w 1939 roku stał się miejscem podziemnej walki z okupantem. Maria Śpiewak wraz z siostrą Danutą były łączniczkami II Oddziału Inspektoratu Armii Krajowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Podczas okupacji, narażając życie, Maria Śpiewak uratowała dwie kobiety żydowskiego pochodzenia. Po zakończeniu wojny zaczęła studiować medycynę na Uniwersytecie Łódzkim. Nie było jej jednak dane tych studiów ukończyć, gdyż trafiła do więzienia. Głównym zarzutem stawianym Marii Śpiewak było przyjęcie w 1948 roku (od komendanta KEDYWU, szefa Okręgu w Łodzi) dwóch paczek, w których - jak później się okazało - były dokumenty dotyczące rozwiązania Armii Krajowej.
Podczas procesu Marię Śpiewak uznano za winną i skazano na 2 lata więzienia. Podczas odbywania kary piotrkowianka  była poddawana coraz to bardziej wyszukanym karom. Piekło skończyło się w 1952 roku, kiedy wyszła na wolność.
Po tzw. odwilży w 1957 roku, Maria Śpiewak powróciła na studia. Ukończyła je w 1963 roku na wydziale medycyny.

Przez wiele lat służyła swoją wiedzą medyczną mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego. Była jedną z bardziej znanych piotrkowskich lekarzy i członkinią Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W latach 1994-2002 pełniła funkcję radnej miasta Piotrkowa Trybunalskiego. W swojej działalności społecznej szczególną troską obejmowała piotrkowską młodzież, dbając o jej edukację historyczną.

Honorowe Obywatelsko Piotrkowa Trybunalskiego Maria Śpiewak otrzymała 28 kwietnia 2004 r. za upowszechnianie idei patriotycznego wychowania piotrkowskiej młodzieży oraz za życie pełne poświęcenia dla bliskich.

Pogrzeb Marii Śpiewak odbędzie się w środę (14.08) o godz. 12.30.
← powrót