Jubileusz Józefa Jakubczyka

Proszę określić gdzie leży problem:
9 + 1 =
Link
9 + 1 =
DSC02778
W piątkowy wieczór miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W galerii Ośrodka Działań Artystycznych (ul. Sieradzka 8) odbył się wernisaż prac autorstwa Józefa Jakubczyka "Jakubczyk & Uczniowie", świętującego w tym roku 40-lecie pracy artystycznej.
- Poprzeczkę mieliśmy zawieszoną bardzo wysoko. Znają Państwo gobeliny Józefa, wcześniej prezentowaliśmy także jego obrazy, a teraz po raz pierwszy można zobaczyć także jego fotografie. Poza tym oprócz działalności artystycznej Józef prowadzi również działalność pedagogiczną.  Do tej wystawy zaprosił więc także swoje uczennice. Niestety ze względu na ograniczoną powierzchnię nie możemy zaprezentować wszystkich prac, ale mam nadzieję, że w dziełach tu zaprezentowanych uda się Państwu odnaleźć podróż, którą między Polską a Francją odbywa Józef oraz jego fascynację światłem i kolorem - mówił podczas otwarcia wernisażu dyrektor ODA Andrzej Hoffman.  

Następnie głos zabrał sam artysta, który podziękował licznie zebranym za przybycie. Szczególne słowa uznania skierował do osób i instytucji, które wspierały go o w artystycznej drodze. 
Na wystawie, która będzie czynna do 16 października, można zobaczyć wielobarwne gobeliny - m.in. malowane włóczką kwiaty czy krajobrazy Prowansji. Oprócz prac Józefa Jakubczyka zaprezentowano również dzieła jego uczennic: Martyny Gładysz, Marii Niemczyk, Sylwii Pabich, Katarzyny Pabich, Małgorzaty Mikołajczyk, Magdaleny Szadkowskiej, Mieczysławy Kaczmarek oraz Teresy Janochy.   

Zaplanowano także warsztaty z mistrzem, które mają rozpocząć się 4 października 2022 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie.     

***   
Józef Jakubczyk urodził się w Poświętnem nad Pilicą w 1954 roku. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Kielcach podjął studia w PWSSP w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), gdzie w 1979 r. uzyskał dyplom na wydziale Wzornictwa.
W latach 1981–1989 r. pracował jako projektant tkanin odzieżowych w Zakładach Przemysłu Wełnianego „Tomtex” w Tomaszowie Mazowieckim.
Od 1990 r. zajmował się wyłącznie artystyczną działalnością twórczą w dziedzinie tkaniny artystycznej (gobelinu) i malarstwa. Jego prace prezentowane były na 106 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. Szczególne miejsce zajmuje tu Francja, w której wystawiał prace prawie we wszystkich wielkich miastach, od Paryża, przez Lyon, Lille po Bordeaux i Tuluzę, a także w wielu mniejszych ośrodkach, ale niezwykle ważnych dla kultury, takich jak: La Chaise-Dieu, Rocamadour, Aigues-Mortes czy Soreze.
W latach 2009, 2010 brał udział w Salon de la Nationale des Beaux-Arts, Carrousel du Louvre w Paryżu, a w 2019 r. w Salon Grands Formats w Saint-Raphael, gdzie otrzymał złoty medal za tkaninę „Akt”. W 2018 r. otworzył swoje stałe atelier w Prowansji – w Tourrettes (VAR).
← powrót