Dzisiaj: Piątek 03 lutego 2023

30 lecie orkiestry parafialnej

Proszę określić gdzie leży problem:
5 + 7 =
Link
5 + 7 =
DSC_0098
W niedzielę (28.09) w kościele Miłosierdzia Bożego odbył się Galowy Koncert z okazji 30-lecia orkiestry parafialnej działającej przy parafii. Jubileusz był okazją do wyróżnienia zasłużonych członków orkiestry, którzy otrzymali okolicznościowe statuetki.
Orkiestra działająca przy Parafii Miłosierdzia Bożego obchodzi w tym roku 30-lecie działalności. Jak opowiada Jerzy Charliński, jedyny członek orkiestry, który gra w niej od samego początku, ich korzenie sięgają przyzakładowej orkiestry hutniczej działającej przy Hucie "Kara". 
- Jak zlikwidowano orkiestrę działającą przy "Karze" wszystkie instrumenty przekazano do kościoła "Miłosierdzia Bożego". W większości są nadal wykorzystywane. Oczywiście sami dbamy o te instrumenty - mówi pan Jerzy.
- Od początku przede wszystkim uświetniamy uroczystości kościelne, choć gramy też podczas innych wydarzeń i tak było od początku istnienia, aż do dziś. Warto podkreślić, że członkowie orkiestry równolegle grają też w innych orkiestrach, albo też indywidualnie. Nasze próby głównie odbywają się przed zbliżającymi wydarzeniami, na których mamy zagrać - podsumowuje Jerzy Charliński.

Pierwszym kapelmistrzem był Bolesław Piejek. Po nim został Włodzimierz Grochulski, którego zastąpił Michał Hofman. Czwartym kapelmistrzem został Cezary Nowak, który do dziś przewodzi orkiestrze. Skład aktualnie liczy około 25 stałych muzyków.

W minioną niedzielę (20.11) chcąc uczcić ten dostojny jubileusz wraz z mieszkańcami miasta orkiestra przygotowała wyjątkową oprawę mszy świętej oraz koncert galowy w kościele Miłosierdzia Bożego.
Wśród zaproszonych gości był m.in. prezydent Krzysztof Chojniak, który pogratulował pięknej rocznicy oraz podziękowali za pielęgnowanie kultury w dziedzinie muzyki wręczając pamiątkową statuetkę.
Jubileusz był także świetną okazją do wyróżnienia oraz podziękowań dla zasłużonych członków orkiestry.
← powrót