Ciężkie czasy dla samorządów

Proszę określić gdzie leży problem:
8 + 2 =
Link
8 + 2 =
sleedd
Związek Miast Polskich (ZMP), w oparciu o dane Ministerstwa Finansów, przygotował zestawienie strat w dochodach samorządów z PIT za lata 2019-2023 oraz rekompensat z tego tytułu. Jak pokazują dane zdecydowana większość miast w Polsce zubożała. Piotrków Trybunalski na zmianach stracił prawie 88 mln zł.
- Biuro Związku, wspierając miasta, Prezesa i Zarząd ZMP w trudnej walce o finanse samorządowe (niestety nasze postulaty oraz inicjatywy senackie regularnie przepa­dają w sejmie, a propaganda rządowa, wsparta „kreatywną statystyką” MF, twierdzi, że sytuacja miast jest dobra), prowadzi stały monitoring zmian w finansach miast, opierając się na udostępnianej przez resort finansów bazie danych, która agreguje dane ze sprawozdań JST z wykonania budżetów – czytamy na portalu ZMP www.miasta.pl.
Ze zebranych przez ZMP danych wynika, że 351 miast członkowskich ZMP (Piotrków Trybunalski jest członkiem ZMP) ma wynik ujemny, a tylko 3 – dodatni.

Z danych ZMP wynika, że Piotrków Trybunalski w latach 2019-2023 na dochodach z podatku PIT łącznie straci 122,5 mln zł. Rekompensata poniesionych strat wyniesie jedynie 34,7 mln zł. Zatem łącznie nasze miasto straci na dochodach z PIT blisko 88 mln zł!
Pełne zestawienie danych dla wszystkich miast ZMP w załączeniu.

Należy pamiętać, że miasto rokrocznie dokłada z własnych środków do wielu innych zadań (w tym zleconych, jak m.in.: wydawanie dowodów osobistych, Urząd Stanu Cywilnego, geodezja i kartografia), na które nie otrzymuje wystarczającej ilości pieniędzy z budżetu państwa.
Co więcej, do piotrkowskiej oświaty w 2022 roku planowana kwota, jaką miasto będzie musiało dołożyć to 68 mln zł.

Jeśli dodamy do tego galopująca inflację, ogólnie panującą drożyznę (systematycznie rosnące koszty utrzymania miasta, usług, remontów, ceny paliw, energii elektrycznej i energii cieplnej, rosnąca najniższą krajową) to aż trudno sobie wyobrazić, jak ciężka przyszłość czeka samorządy, w tym nasz.

Załączniki artykułu

← powrót