Dzisiaj: Wtorek 04 sierpnia 2020

Dlatego drożeją śmieci...

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
zdjęcie
Ministerstwo Klimatu odpowiada za gwałtowny wzrost cen za wywóz odpadów. Winna jest – wprowadzana przez ministerstwo – ciągła podwyżka opłaty środowiskowej.
Drastyczne podwyżki cen za śmieci w całej Polsce spowodowane są przez podwyżkę tzw. opłaty środowiskowej. Ustala ją Ministerstwo Klimatu (dawne Ministerstwo Środowiska) i nakłada na firmy prowadzące składowiska odpadów.
"Śmieciowiska" zmuszone płacić większe opłaty znacząco podwyższają ceny za odbiór tony odpadów. Przykładowe wzrosty cen:


 
Cenę za zostawienie tony odpadów na śmieciowisku płacą firmy odbierające śmieci od mieszkańców i na jej podstawie ustalają samorządom stawki za wywóz odpadów.
- Nie mamy żadnej możliwości manewru. System musi się bilansować. Stawkę ustaloną przez firmy wywożące odpady musimy w całości rozdzielić pomiędzy mieszkańców – wyjaśnia wiceprezydent Adam Karzewnik.

Piotrków Trybunalski ma obecnie bardzo niską stawkę za wywóz odpadów (11 zł od osoby za segregowane).Umowy z firmami wywożącymi odpady obowiązują do końca 2020 roku. Jednak ze względu na drastyczny wzrost kosztów, o których piszemy powyżej, zwróciły się do miasta o renegocjację wynagrodzenia. 
- Takie rozwiązanie przewiduje umowa - zaznacza wiceprezydent i dodaje. - Firmy grożą wejściem na drogę sądową, a nawet zerwaniem umów. Zdajemy sobie sprawę, że argumenty przez nich podnoszone znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Przed trzema laty, kiedy podpisywaliśmy umowę, nikt nie był w stanie przewidzieć tak dużego wzrostu opłat nakładanych przez ministerstwo. Dziś już wiemy, że stawka musi zostać podniesiona do 20 zł – podsumowuje Adam Karzewnik.
← powrót