Dzisiaj: Piątek 03 lutego 2023

Rewaloryzacja parku Belzackiego na finiszu

Proszę określić gdzie leży problem:
7 + 2 =
Link
7 + 2 =
DSC_3104
Plac rekreacyjny, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowe, taras widokowy pomost oraz fontanna – to tylko zakres niektórych prac, które zostały już wykonane przy rewaloryzacji parku Belzackiego. Inwestycja jest już na finiszu.
 
Jak informuje wiceprezydent miasta Adam Karzewnik, co prawda inwestycja miała zakończyć się w kwietniu tego roku, jednakże miasto wystąpiło do WFOŚiGW w Łodzi o wydłużenie terminu realizacji inwestycji na grudzień bieżącego roku. Istotnym czynnikiem zakłócającym harmonijną realizację rewaloryzacji parku był m.in. wybuch wojny na Ukrainie, który w bardzo negatywny sposób wpłynął na rynek i gospodarkę w naszym kraju.

- Wykonawca robót w korespondencji przesyłanej do Urzędu Miasta, wskazywał na problemy z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, a także wpływ na realizację przez spółkę zawartych kontraktów, w tym na przedmiotowe zadanie. Istotnymi stały się przede wszystkim braki materiałów i zachwiane łańcuchy dostawy, wydłużone okresy produkcyjne materiałów i produktów oraz zmniejszenia dostępności wielu z nich, zwłaszcza stali. Mowa jest także o znacznych ilościach cementu i kruszyw, które Polska sprowadzała dotychczas z Białorusi i Ukrainy, a których dostawy obecnie zostały znacząco ograniczone - zaznacza wiceprezydent i dodaje - Cały czas trwały prace związane z rewaloryzacją zabytkowego parku w możliwych zakresach, które nie były uzależnione od warunków pogodowych, oraz od konieczności uzyskiwania dodatkowych zgód co do koniecznych zmian w projekcie. 

Dzisiaj prace przy modernizacji zielonych płuc w południowej części naszego miasta - parku Belzackiego- są już na finiszu. Po modernizacji będzie to zupełnie inne miejsce niż dotychczas. Zmieniło się tu niemal wszystko. Na terenie parku zamontowane są: altana, ozdobny portyk, trejaże, pergole oraz scena letnia, która dodatkowo wzbogaci potencjał tego wyjątkowego miejsca.
- W parku wytyczono nowy układ alejek, częściowo wykorzystujący obecne zagospodarowanie terenu, a częściowo nawiązujący do historycznego ich przebiegu. Zamontowano stylowe latarnie, ułożono kanalizację oraz zamontowano automatyczną toaletę podobną do tej, która stanęła na placu Niepodległości- informują pracownicy Biura Inwestycji i Remontów
Bardzo ważnym elementem prac będzie także pielęgnacja i urządzenie zieleni. W parku powstanie łąka kwietna o powierzchni 800 metrów kwadratowych, posadzonych zostanie 45 drzew, ponad 2,5 tys. krzewów oraz 7 tys. rośliny bylinowych.

W nadchodzącym sezonie letnim, na piotrkowian odwiedzających zielony azyl naszego miasta będzie czekać również nowo powstała fontanna, która sprawi wiele radości osobom odwiedzającym to miejsce, zarówno w nocy, dzięki podświetlonym dyszom, jak i w dzień, kiedy to w upalne dni wszyscy będą mogli ochłodzić się dzięki wodnej mgiełce.
- W połowie listopada odbyły się próby włączenia nowej fontanny w parku. Po nich nastąpi przerwa zimowa tj. demontaż dysz, konserwacja sprzętu oraz zabezpieczanie go przed mrozem - dodają pracownicy Biura Inwestycji i Remontów.
Poniżej przedstawiamy film z testów przy nowo powstałej fontannie.
 
← powrót