Dzisiaj: Niedziela 09 sierpnia 2020

Mateusz Bernatek gotowy na mistrzostwa świata

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
zdjęcie
Mateusz Bernatek, zapaśnik Atletycznego Klubu Sportowego, w sobotę rozpocznie rywalizację w mistrzostwach świata, które odbędą się w Nur-Sułtan, stolicy Kazachstanu.
Wicemistrz globu sprzed dwóch lat wystartuje wyjątkowo w wyższej kategorii - 72 kg. O medal walczyć będzie także inny piotrkowski zawodnik – Magomedmurad Gadżijew.

Reprezentacja Polski w zapasach w stylu klasycznym przebywa w Kazachstanie od tygodnia. Mateusza Bernatka czeka w tym roku nie lada wyzwanie – rywalizacja w kategorii 72 kg, czyli wyższej niż jego nominalna, wynosząca 67 kg.
To wynik decyzji sztabu reprezentacji Polski, który do występu w wadze 67 kg nominował Geworga Sahakjana, aktualnego wicemistrza Europy i brązowego medalistę mistrzostw świata. Wszystko przez to, że regulamin zawodów nie dopuszcza możliwości udziału więcej niż jednego zawodnika z danego kraju w jednej kategorii wagowej. Wątpliwości budzi jednak fakt, że to Bernatek wygrał pojedynek z Sahakjanem w finale sierpniowego Memoriału Władysława Pytlasińskiego, najważniejszego sprawdzianu przed mistrzostwami świata.

- Taka była decyzja trenera i ja ją akceptuję i szanuję. To dla mnie powód do tego, by jeszcze sumienniej pracować na treningach, rozwijać się i doskonalić umiejętności – mówi Mateusz Bernatek, zawodnik ASK Piotrków Trybunalski i reprezentant Polski.
- Mistrzostwa świata pozostają dla mnie najważniejszym startem w sezonie i koncentruję się na tym, by wypaść w nich jak najlepiej, chociaż nie ukrywam, że start w wyższej kategorii to bardzo trudne zadanie. A Geworgowi życzę, by wywalczył dla Polski olimpijską kwalifikację.

Mistrzostwa świata są bardzo ważne w procesie kwalifikacji na igrzyska. Prawo startu na matach w Tokio w 2020 roku wywalczy czołowych sześciu zawodników turnieju w Kazachstanie, występujących w każdej olimpijskiej kategorii wagowej. Waga 67 kg (nominalna Bernatka i Sahakjana) taką kategorią jest, natomiast 72 kg (ta, w której Bernatek wystartuje w mistrzostwach świata) – nie.

Bardzo istotny jest fakt, że zapaśnicy nie rywalizują o olimpijskie nominacje dla siebie, ale dla kraju, który reprezentują. Zatem nawet jeśli Geworg Sahakjan wywalczy przepustkę do Tokio, to o tym, kto będzie reprezentował Polskę w kategorii 67 kg, zdecyduje sztab kadry.

Na matach w Nur-Sułtan będzie można oglądać także Magomedmurada Gadżijewa, zawodnika AKS Madej Wrestling Team. Multimedalista mistrzostw świata świata i Europy w stylu wolnym, decyzją trenera kadry, Jusupa Abdusalamowa, wystartuje w wyższej kategorii wagowej 70 kg.
← powrót