Piotrków w Fotoplastikonie przed Mediateką 800-lecia

Proszę określić gdzie leży problem:
4 + 2 =
Link
4 + 2 =
DSC_0872
Unikatowe archiwalne fotografie miasta i regionu opracowane cyfrowo w formacie 2D i 3D udostępniło piotrkowskie Archiuwum Państwowe oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe w oku drewnianego fotoplastikonu, który stanął przed Mediateką.
 
Dzisiaj (7.06) przed Mediateką 800-lecia odbyło się uroczyste otwarcie wyjątkowej wystawy.  Za pośrednictwem technologii fotoplastykonu zaprezentowano stereoskopowe zdjęcia archiwalne miasta i regionu sprzed 1914 r., a także późniejsze kadry z lat 20. i 30. XX wieku.

- Chcemy pokazać, że archiwa nie są zamkniętymi instytucjami. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom zachęcimy do odwiedzenia jakiegokolwiek z 32 archiwów w Polsce lub obejrzenia zdjęć w zasobach online. Staraliśmy się pokazać stare zdjęcia Piotrkowa, które były dobierane z setek zdjęć. Wiadomo, że takie nostalgiczne podróże są ciekawsze, dlatego mamy tu nawet zdjęcia Piotrkowa sprzed I wojny światowej  - mówił podczas spotkania Piotr Zawilski, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wystawa to część tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów w Piotrkowie Trybunalskim. Będzie dostępna przed budynkiem Mediateki 800-lecia do 27 czerwca tego roku. Fotoplastikon odwiedzi jeszcze Kazimierz Dolny nad Wisłą, Jarosław i Bydgoszcz.

 
← powrót