9. rocznica śmierci gen. Stanisława Burzy - Karlińskiego

Proszę określić gdzie leży problem:
1 + 4 =
Link
1 + 4 =
DSC_4592
Dzisiaj (12.04) obchodzimy 9. rocznicę śmierci gen. Stanisława Burzy - Karlińskiego. Hołd Honorowemu Obywatelowi Piotrkowa Trybunalskiego w imieniu mieszkańców oddali wiceprezydent Andrzej Kacperek oraz radny Piotr Masiarek.
W piątek (12.04) obchodzimy 9. rocznicę śmierci gen. Stanisława Burzy - Karlińskiego. Generał  zmarł w wieku 94 lat. Hołd Honorowemu Obywatelowi Piotrkowa Trybunalskiego w imieniu mieszkańców oddali wiceprezydent Andrzej Kacperek oraz przewodniczący komisji do spraw rodziny, zdrowia, spraw społecznych i osób niepełnosprawnych Rady Miasta, radny Piotr Masiarek.

Gen. Stanisław Burza - Karliński urodził się w 1921 roku w Dąbrowie k. Ręczna. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Uciekł z niewoli sowieckiej i rozpoczął działalność konspiracyjną. Był twórcą i dowódcą Oddziału Partyzanckiego „Burza” Armii Krajowej. Walczył w 25 p.p. AK. Po 45 r. ścigany przez NKWD powrócił do lasu. Został dowódcą oddziału złożonego z akowców - uciekinierów przed prześladowaniami z regionu piotrkowskiego, opoczyńskiego i koneckiego. 8 lipca 1945 roku dowodził oddziałem polskich partyzantów w największej bitwie z Armią Czerwoną pod Majkowicami nad Pilicą. Później był zastępcą Obszaru Pomorskiego organizacji "WiN". Więziony w okresie stalinowskim, a później represjonowany. Następnie aktywnie działał w różnych organizacjach społecznych, kombatanckich oraz w Kongresie Polonii Kanadyjskiej. Od 2007 roku Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego. Od sierpnia 2007 roku w stopniu generała brygady. Odznaczony wieloma odznaczeniami w tym Krzyżem Walecznych i orderem Virtuti Militari. Stanisław Burza - Karliński jest autorem książki „W burzy dziejowej. Wspomnienia 1939-45”
← powrót