Piotrków Trybunalski gości młodzież z Esslingen – to już 33 lata przyjaźni z miastem partnerskim, 22 lata wymiany międzyszkolnej i tysiące wspólnych doświadczeń. Jedno ze spotkań w ramach trwającej wymiany międzyszkolnej odbyło się we wtorek (13 maja) w Mediatece 800-lecia.
Już po raz 22. młodzież z Piotrkowa Trybunalskiego i Esslingen am Neckar spotyka się w ramach międzyszkolnej wymiany, która jest częścią trwającego od 1992 roku partnerstwa między miastami.
— Z każdą wizytą staramy się, by był to czas bardzo wartościowy — podkreśla Piotr Bereska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim. — Każdy wyjazd do Niemiec czy wizyta młodzieży z Esslingen u nas, to nie tylko szlifowanie języka. To przede wszystkim budowanie relacji.
Coroczna wymiana odbywa się między szkołami o profilu ekonomiczno-handlowym: piotrkowskim Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 5 a J. F. Kennedy'ego Schule w Esslingen. Jej początki sięgają 2002 roku – zapoczątkowała ją wizyta burmistrza Esslingen w Piotrkowie Trybunalskim w ramach współpracy między miastami. Od tego czasu setki uczniów miały okazję poznać nie tylko codzienne życie swoich rówieśników, ale i kulturę, historię oraz sposób nauczania w sąsiednim kraju, a także gościnę piotrkowian.
— Najważniejsze jest to, że poznajemy nową kulturę, ludzi, a przy okazji naprawdę dużo się uczymy — mówi jedna z uczestniczek tegorocznej wymiany. — Czasami są drobne trudności językowe, ale i tak świetnie się dogadujemy.
Program pobytu niemieckiej młodzieży w Polsce nie ogranicza się jedynie do programowych zajęć – to także poznawanie Piotrkowa – historii miasta oraz zajęcia integracyjne. Jednym z głównych punktów programu pierwszego dnia pobytu w Polsce była wizyta w Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi.
We wtorek młodzież z Piotrkowa i Esslingen spotkała się z prezydentem Juliuszem Wiernickim i przewodniczącym Rady Miasta, Mariuszem Staszkiem. Prezydent wręczył upominki, a młodzież miała okazję obejrzeć krótkometrażowy film w reżyserii Adama Guzińskiego zatytułowany „Następna stacja Piotrków Trybunalski”, który prezentuje nasze miasto — jego zabytki i mieszkańców.
— To bardzo ważne, by od najmłodszych lat uczyć młodzież zarówno piotrkowską, polską, jak i niemiecką tego, że wszyscy żyjemy w europejskiej wspólnocie i jedności — podkreślał prezydent Juliusz Wiernicki.