Dzisiaj: Środa 30 września 2020

Kardynał Józef Glemp odsłonił barokowe freski u Jezuitów (12.12.2007)

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Na zaproszenie o.Andrzeja Lemiesza Superiora klasztoru OO.Jezuitów, w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej gościł J.E. ks. Kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Kardynał odsłonił barokowe freski, które od kilku miesięcy odnawiali ...

Na zaproszenie o.Andrzeja Lemiesza Superiora klasztoru OO.Jezuitów, w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej  3.12. 2007 r. gościł  J.E. ks. Kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Kardynał przybył do Piotrkowa po raz pierwszy w życiu, aby celebrować Najświętszą Ofiarę ku czci św. Franciszka Ksawerego, Patrona Misji, któremu jezuici powierzyli pieczę nad kościołem. Uroczystość ta poprzedzona została odsłonięciem i poświęceniem odnowionych fresków w prezbiterium kościoła.

Kardyna___Glemp.jpg

Ks. Prymas mógł obejrzeć także autoportret autora fresków ? jezuity o.Andrzeja Ahorna. Postać w całości widoczna jest po odsłonięciu kraty. Zapewne będzie to atrakcja turystyczna  świątyni, po sensacyjnym odkryciu całego autoportretu. Mistrz sam siebie przykrył kratą i spoza niej czuwa, adorując Chrystusa w Tabernakulum.
Po odnowieniu fresków ukazało się  mistrzostwo barokowego malarstwa w pełnej krasie. Stojąc w prezbiterium można zobaczyć złoto na kratach ? niewidoczne z wnętrza kościoła.

ahorn1.JPG

ahorn2.JPG

Mszę św. z ks. Kardynałem koncelebrowało duchowieństwo Piotrkowa z ks. Dziekanem Stanisławem Sochą. W homilii ks. Prymas przypomniał wielkość Piotrkowa Trybunalskiego, jego bogatą przeszłość, a w niej zakorzenioną wiarę ludzi i cześć oddawaną Matce Bożej Trybunalskiej.
← powrót