Dzisiaj: Środa 30 września 2020

Nadanie imienia WSH (10.12.2007)

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
Wyższa Szkoła Handlowa w Piotrkowie Trybunalskim ma patrona. Od soboty 8 grudnia 2007 r. WSH stała się uczelnią "królewską", bowiem nosi imię króla Stefana Batorego.

Wyższa Szkoła Handlowa w Piotrkowie Trybunalskim ma patrona. Od soboty 8 grudnia 2007 r. WSH stała się uczelnią "królewską", bowiem nosi imię króla Stefana Batorego.
 
wsh.JPG

W uroczystości obok władz uczelni i studentów uczestniczyło wielu znamienitych gości - m.in. Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce, Ambasador Polski na Węgrzech,  Konsul Honorowy Republiki Węgierskiej z Łodzi, Poseł na Sejm RP Artur Ostrowski, Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak i Przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński.
Prezydent Krzysztof Chojniak wraz z Rektorem WSH prof.nadzw. Zbigniewem Koniecznym dokonali uroczystego odsłonięcia popiersia króla Stefana Batorego.

wsh.b.JPG

Podczas uroczystości Przewodniczący Rady wręczył Medale za Zasługi dla Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Srebrny Medal przyznany został Wyższej Szkole Handlowej im. Stefana Batorego.
Brązowe Medale otrzymali:
1.prof. nadzw. dr Zbigniew Konieczny
2.Andrzej Maj
3.Janusz Lodziński
4.Marek Matuszkiewicz

wsh.a.JPG

Batory a Piotrków: 

Do 1578 roku król był najwyższym sędzią dla szlachty i zarazem ostatnią instancją sądowniczą. Każdy, do początków XVI wieku również chłop, mógł zażądać sądzenia jego sprawy przez sąd królewski. Od wprowadzenia w polskim prawie w 1523 apelacji sąd królewski stał się również najwyższym sądem odwoławczym. Mimo tego, że król posługiwał się do sądzenia komisarzami, sąd królewski nie mógł poradzić sobie ze sprawnym i szybkim wymiarem sprawiedliwości. Mimo wielu prób reform sądownictwa, dopiero uporał się z tym Stefan Batory, który ostatecznie w 1578 roku zrzekł się uprawnień najwyższego sądu na rzecz utworzonego jednocześnie Trybunału Koronnego.

Trybunał Koronny stał się drugą i ostatnią instancją dla spraw cywilnych, rozstrzyganych w sądach ziemskich, grodzkich, podkomorskich, komisarskich i wiecowych.

Początkowo Trybunał zbierał się w Piotrkowie (jesienią i zimą) oraz w Lublinie (wiosną i latem) oraz w Łucku (dla ziem ruskich)

Konstytucja Sejmu Repninowskiego ?Złączenie Trybunału Koronnego? z 1768 przywróciła jeden wspólny trybunał dla Korony, wprowadzając sesje kadencji wielkopolskiej na przemian w Kaliszu i Piotrkowie, a w kadencji małopolskiej w Lublinie.

 

 

← powrót