Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja (03.05.2008)

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Przed południem w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Pod tablicą upamiętniającą 125 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Miasta ...

Przed południem w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 Maja.
Od godz. 9.30 w amfiteatrze miejskim grała orkiestra dęta FMG Pioma S.A., o godz. 10.00 odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny.
Po niej mieszkańcy przeszli pod tablicę upamiętniającą 125 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
1.JPG
2.JPG
3.JPG
5.JPG

6a.JPG

Pod tablicą upamiętniającą 125 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak. Prezydent przypomniał historię i wagę Święta Narodowego 3 Maja dla Narodu Polskiego. "Konstytucję uchwaloną 3 maja 1791 roku szanowali nawet nasi wrogowie" - powiedział prezydent.

Po przemówieniu delegacje złożyły pod tablicą wiązanki.

 

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

Po uroczystości oficjalnej odegrana została  scenka historyczna ?Przysięga na konstytucję 3 Maja ? Piotrków 1791?. Na plac przed kościół OO. Bernardynów zajechała kareta z posłem, który przywiózł do ówczesnego Piotrkowa wiadomość o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Ukontentowani tą informacją mieszkańcy wznosili okrzyki "Wiwat 3 Maj!", a poseł przekazał dokumenty do podpisu Prezydentowi i Przewodniczącemu Rady Miasta.

12.JPG
13.JPG14.JPG

 

 

 

 

 

 

15.JPG

Przedpołudniowe uroczystości zakończyły wystrzały na wiwat z broni czarnoprochowej w wykonaniu członków Chorągwi Rycerstwa Ziemi Piotrkowskiej.

Wieczorem w kościele
OO. Bernardynów odbył się koncert poetycko-muzyczny ?Polska ? w sercu się zaczyna??, w wykonaniu recytatorów i chórów ?Radość Życia?, ?Tera Vento? i ?Chórku Malutkiego? z MOK.

3maja.JPG

3Maja6.JPG

W amfiteatrze miejskim odbył się koncert muzyki polskiej. Wystąpiły zespoły działające przy MOK, Trzeci Oddech Kaczuchy i gwiazda wieczoru - zespół K.A.S.A.

3ODDECH.JPG

KASA.JPG
ustawa_rz__dowa.jpgKonstytucja 3 Maja czyli Ustawa Rządowa uchwalona 3 maja 1791 regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, i zapisaną prawnie konstytucją. Dokument powstał, aby zlikwidować wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stworzyła ochronę państwa nad chłopami -  łagodząc w ten sposób nadużycia pańszczyzny. Ustawa Rządowa zlikwidowała możliwość zrywania sejmów przez liberum veto, które dotąd pozwalało każdemu  posłowi unieważnić wszelkie podjęte podczas posiedzenia uchwały. Uważa się, że liberum veto było główną przyczyną upadku kraju i doprowadziło do rozbiorów, dlatego zakaz zrywania sejmów niewątpliwie miał umocnić rolę państwa. Z tej też przyczyny przyjęcie Konstytucji 3 Maja sprowokowało wrogość sąsiadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a w konsekwencji doprowadziło do kolejnych rozbiorów.

3 Maja uznany został dniem święta narodowego już dwa dni po uchwaleniu historycznej Konstytucji. Obchody przerwały rozbiory, a po odzyskaniu niepodległości święto powróciło do kalendarza decyzją Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, ale władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, próby manifestowania były często tłumione przez milicję, aż wreszcie oficjalnie zniesiono je ustawą z 18 stycznia 1951 ?o dniach wolnych od pracy?. 3 Maja ponownie powrócił jako Święto Narodowe Trzeciego Maja ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Odtąd dzień 3 maja jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

← powrót