Rysunki Zdzisława Beksińskiego w BWA (13.05.2008)

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
W ramach Piotrkowskich Dni Kultury Galeria BWA proponuje wystawę prac jednego z najbardziej znanych i podziwianych, a jednocześnie kontrowersyjnych artystów polskich ? Zdzisława Beksińskiego. Ekspozycje będzie można oglądać do 8 czerwca.

W ramach Piotrkowskich Dni Kultury Galeria BWA proponuje wystawę prac jednego z najbardziej znanych i podziwianych, a jednocześnie kontrowersyjnych artystów polskich ?  Zdzisława Beksińskiego. Do 8 czerwca w BWA będzie można oglądać dużą serię rysunków zamordowanego przed 3 laty artysty. Prace pochodzą z początkowego okresu twórczości malarza z lat 50 ? tych, 60 ? tych i 70 ? tych.
bwa.jpgW różnych technikach rysunkowych Beksiński zmaterializował obrazy zaczerpnięte z własnej podświadomości, które mogą być również symbolami stanów duchowych współcześnie żyjących ludzi. Obok motywów fantastycznych i kosmologicznych pojawiają się też wielokrotnie motywy erotyczne. Te jakże często ponure wizje wyrażają głównie osobiste przeżycia artysty, jego własne lęki i wyobrażenia. Beksiński był artystą, który nie pozwolił się ograniczyć żadnymi barierami, tak estetycznymi jak i zwyczajowymi, stąd wiele jego wizji określić można mianem drastycznych. Jego prace trudno jest klarownie zinterpretować, sam artysta również unikał przypisywania im jakichkolwiek znaczeń. Pozwala to odbiorcy na pełną swobody interpretację, poszukiwania własnej prawdy i piękna, często zawoalowanego pod warstwą brzydoty.
Rysunki Zdzisława Beksińskiego pochodzą z paryskiej kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, zaś ich dysponentem jest Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Wystawa przeznaczona jest dla widzów dorosłych.

← powrót