Dzisiaj: Poniedziałek 22 kwietnia 2024

Udine - Włochy

Proszę określić gdzie leży problem:
6 + 1 =
Link
6 + 1 =

Udine - Włochy (miasto zaprzyjaźnione)

Udine znajduje się w północno wschodniej części Włoch, na Nizinie Weneckiej, w regionie Friuli – Venezia Giulle. Miasto zamieszkuje 120 000 ludzi.
Udine ma bogata przeszłość historyczną, początki osadnictwa sięgają epoki żelaza. Podczas okresu panowania Rzymskiego, miasto bardzo prężnie się rozwijało. Wiek XVII i XVIII są określane jako „złoty wiek” ze względu na artystów związanych z tym miejscem. Wojna z Napoleonem Bonaparte i okupacja Habsburgów zniszczyły zabytki miasta.

Atrakcję turystyczną miasta stanowi przede wszystkim wzgórze zamkowe. Warto zajrzeć także do muzeów: historycznego i miejskiego. To właśnie w Udine znajduje się niepowtarzalna wystawa krzeseł . Ma tutaj swoją siedzibę Uniwersytet Udine (wł. Università degli studi di Udine). W szkołach nauczany jest oprócz języka włoskiego również język friulski, który jest także jednym z języków oficjalnych w prowincjach oraz miastach Udine, Pordenone i Gorycja. Można również zdawać z niego maturę. Na tutejszym uniwersytecie można studiować ten język. Około 526 tysięcy mieszkańców regionu deklaruje go jako swój język ojczysty.
 
www.comune.udine.it