Przedstawiciele 13 gmin i miast w województwie łódzkim przyjechali do Piotrkowa Trybunalskiego, by obejrzeć efekty i proces rewitalizacji w ramach projektu pn. „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”. To część wizyty studyjnej, która była okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk związanych z rewitalizacją miejskiej przestrzeni.
Spotkanie z mieszkańcami województwa łódzkiego odbyło się w piątek, 24 kwietnia. W trakcie wizyty obejrzeli efekty projektów, które w Piotrkowie Trybunalskim realizowane są od 2007 roku aż do dziś. Zwiedzili m.in. Mediatekę 800-lecia, Trakt Wielu Kultur i piotrkowską starówkę, gdzie miasto realizuje projekt Młode Stare Miasto.
— Przedstawiciele gmin przyjechali zobaczyć, jakie projekty zrealizowaliśmy, w jaki sposób odbudowujemy starą tkankę miasta, a przede wszytskim w jaki sposób wspieramy mieszkańców w polepszeniu ich standardu życia. Pierwsze programy realizowlaiśmy już w 2007 roku, a teraz realizujemy Gminny Program Rewitalizacji na lata 2024-2030 — wymienia Marta Janik, szefowa Biura Funduszy Zewnętrznych. — Jest to bardzo wiele różnorodnych projektów rewitalizacyjnych – od takich typowo infrastrukturalnych poprzez projekty społeczne. Wszystkie projekty, np. te w szkołach czy choćby nowy piotrkowski Mikrogrant przede wszystkim mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców — dodaje.
W pierwszej kolejności uczestnicy spotkania zwiedzili Mediatekę 800-lecia. O jej możliwościach i udogodnieniach dla mieszkańców opowiadała dyrektorka biblioteki, Renata Wojtczak. O rewitalizacji terenów na piotrkowskiej starówce, w tym na Trakcie Wielu Kultur i w ramach projektu Młode Stare Miasto opowiadały także Barbara Król, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Katarzyna Szokalska, dyrektorka Biura Rozwoju Miasta i Inwestycji.
W wizycie studyjnej wzięli udział wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego Piotr Kulbat oraz przedstawieciele kilkunastu gmin i miast, m.in. Dalików, Łowicza, Kutna, Pabianic, Moszczenicy, Brzezin czy Poświętnego. Urząd Marszałkowski województwa łódzkiego reprezentował Zespół ds. Rewitalizacji, w tym jego koordynatorka Ilona Piątek-Trzebińska.

