Wieczór pełny kosmicznych wrażeń dla mieszkańców Piotrkowa zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna – noc spadajacych gwiazd, czyli doroczna Noc Perseidów już po raz trzeci cieszyła się dużym zainteresowaniem młodszych i starszych miłośników rozgwieżdżonego nieba.
To był kosmiczna noc – niesamowitych wrażeń dostarczyła noc pod gwiazdami Perseidów, którą mogliśmy spędzić w nocy z wtorku na środę (12-13 sierpnia). Nocną obserwcję już po raz trzeci zorganizowała piotrkowska Mediateka 800-lecia. Mogliśmy wspólnie podziwiać rozgwieżdżone niebo i spektakularne zjawisko – szczyt aktywności roju meteorów.
Ale odbył się nie tylko wieczór pod gwiazdami. Na początek kosmicznego popołudnia o swojej pasji do astrofotografii opowiedział Andrzej Fijołek, który od lat uwiecznia na zdjęciach odległe mgławice, galaktyki i gromady gwiazd. Odbyły się także warsztaty familijne „Lądowanie na księżycu”, na których można było zbudować własną rakietę, prowadzone przez ambasadorów edukacji kosmicznej ESERO-Polska
Na placu przed Mediateką podczas nocnej obserwacji nieba stanęły teleskopy, a także wyrzutnia rakiet i łazik symulujący pojazd marsjański, z którymi przyjechali ambasadorzy Esero-Polska i Stowarzyszenie WroSpace.